INF [20.11.17]: ręka, co prawda z ograniczeniami, ale już działa, więc szykuję mały foto-spam.

24.02.2013

Dobre książki mnie wkurzają

[o książce i filmie, ale bez spojlerów] 


Czasami dobre książki mnie naprawdę wkurzają.
Choć może „wkurzają” to złe słowo. To jest jak sport według Christophera Hitchens’a – one wydobywają ze mnie wszystko to, co najgorsze.
To taki kolejny paradoks: uwielbiam czytać dobre książki, uwielbiam się nimi zachwycać, uwielbiam być w nie bezpowrotnie wciągana, uwielbiam być nimi inspirowana; już zwłaszcza, że tych naprawdę dobrych wcale nie przeczytałam wiele – owszem, przeczytałam dużo przyjemnych, ale tych, które mogłabym określić mianem genialnych, idzie wymienić na palcach jeden ręki. Naprawdę kocham czytać dobre, inspirujące i niesamowicie napisane książki.
Ale one – jednocześnie – bezgranicznie mnie denerwują. Bo ZAWSZE jak czytam dobrze napisaną i przemyślaną powieść i ZAWSZE gdy z osłupieniem odkrywam geniusz jakiegoś pomysłu, mimowolnie zielenieję z zazdrości. Niezmiennie wkurza mnie, że to ktoś inny, a nie ja, wpadł na taki świetny pomysł. Zdaję sobie sprawę, że to brzmi śmiesznie, infantylnie i niedorzecznie, ale tak właśnie się dzieje – i nie jestem pewna, czy umiem temu zaradzić.  
Ostatni raz zieleniałam z zazdrości, gdy zaczynałam czytać Igrzyska Śmierci (do tej historii chyba jeszcze wrócę przy okazji nowego filmu, bo moja opinia na ten temat trochę się rozbudowała z biegiem czasu). I oto znowu nadeszła ta chwila, gdy zanurzyłam się we wzbudzającą zazdrość lekturę.
Gdyby nie fakt, że wcześniej (o ja głupia!) widziałam film, Never Let Me Go przeczytałabym jednym tchem z wypiekami na twarzy, a potem minimum dwa dni nie przestawałabym o tym myśleć (stąd moja wskazówka: jeśli nie widzieliście i nie wiecie o czym jest film – polecam najpierw przeczytać książkę). Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że zobaczenie tego filmu było jedną z moich największych pomyłek tego roku. I bynajmniej nie dlatego, że film jest beznadziejny – temu to akurat całe lata świetlne do beznadziejności – ale dlatego, że książka (oczywiście sama w sobie lepsza) w obliczu znajomości filmu traci połowę uroku – ginie napięcie i rosnąca konsternacja, bo wiesz już o co chodzi. I choć film pozostawił mnie z na wpół otwartymi ustami, to jestem pewna, że sama książka podziałałaby na mnie jeszcze mocniej. Zresztą nawet mimo uprzedniej znajomości fabuły uważam, że książka jest absolutnie fantastyczna i bez dwóch zdań warta przeczytania.
Aczkolwiek kończę ją czytać z tym ponurym przekonaniem, że skoro tyle już powstało genialnych książek i filmów, to naprawdę marne są szanse na to, żebym kiedykolwiek wpadła na jakiś przyzwoity pomysł; o genialnym już nawet nie odważę się marzyć. 


2 komentarze:

 1. zawsze można wpaść na genialny pomysł, tak jak zawsze można "powielić" pomysł w taki sposób, że będzie tysiąc razy lepszy niż "pierwowzór" ;)
  ja w ciebie wierzę, dasz radę.

  a jeśli chodzi o zielenienie z zazdrości... znam to, słońce, znam to. i jeszcze dochodzi do tego moment, kiedy sama zastanawiam się, co autor - czy raczej ja, gdybym była tym autorem - mógłby zmienić w historii, by była (jeszcze) lepsza:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sie postarasz- zrobisz.
  Brat

  OdpowiedzUsuń